Prečo pomáhame?

Rozhovor s Marcelom Filagom pre MY NAŠE NOVOSTI 

Desiatky detí z chudobných pomerov dostali školské potreby či bicykle, ich rodiny zase práčky, nábytok či trvanlivé potraviny. To je výsledok práce šurianskeho pedagóga Marcela Filagu, občianskeho združenia INŠPIRUJME SVET a ľudí s ktorými spolupracujú.

„Pred niekoľkými rokmi sme sa s manželkou dozvedeli o dvoch týraných deťoch s mamičkou. Táto rodinka utiekla pred násilím a týraním na ulicu. Oslovili nás ľudia, ktorí im poskytli dočasný domov, či aj my nevieme pomôcť,“ popísal začiatky svojej „kariéry“ Marcel Filaga. „Porozmýšľali sme, ako by sa dalo pomôcť. Obvolali sme nejakých ľudí, napísali, stretli sme sa,“ pokračoval.

Zapojilo sa veľa ľudí z celého Slovenska a výsledkom bolo, že pre rodinu v núdzi zabezpečili skoro všetko, čo potrebovali. „Dokonca sme deťom zaplatili aj plavecký výcvik, lebo ako jediní z triedy si ho nemohli dovoliť,“ dodal Marcel Filaga. Týranej matke zabezpečili aj zdravotnú starostlivosť nakoľko týranie sa podpísalo pod jej zdravotný stav. Filagovcom pri pomoci tejto rodine dostali viac vecí, ako potrebovali. Preto začali pátrať, komu ďalšiemu by boli k úžitku. „Som učiteľ, pôsobím na strednej aj základnej škole. Túto sféru a prostredie dobre poznám,“ spomínal Marcel Filaga. „Pýtal som sa, kde by sa dalo pomôcť. Postupne sme našli viac a viac rodín a detí. Začali sme pomáhať, kde bolo treba,“ dodal. Dnes už ich ľudia vyhľadávajú sami a dávajú tipy, kde by bolo dobré pomôcť. Projekt rástol, a tak vlani spolu s manželkou a kamarátom Matúšom Tóthom založili občianske združenie Inšpirujme svet. Dnes už majú šesť členov a naberajú ďalších. Marcel Filaga si pochvaľuje, že vďaka tomu môžu pomáhať ešte účinnejšie. „Vedeli sme zohnať veľa vecí, ale so združením vieme robiť aj projekty, kde nám nadácie poskytujú väčšie finančné príspevky. Začali sme to robiť vo väčšom,“ povedal. Napríklad pre šurianske materské centrum sa im podarilo získať 1300 eur. „To je už veľký peniaz, sám by som toľko nezohnal,“ povedal aktivista Filaga. Postupne rozbehli aj spoluprácu s firmami – ich zamestnanci napríklad robia zbierky potravín, školských alebo športových potrieb, ktoré potom združeniu odovzdajú. Deťom a rodinám v núdzi pomáhajú adresne. „Každú pomoc v našom združení šijeme na mieru a všetko robíme najmä kvôli deťom. Vždy sa snažíme overiť a vyhodnotiť situáciu ešte predtým, než pomôžeme,“ upozornil Marcel Filaga. Veľká pomoc je v sieti regionálnych „spojok“ – ľudí, ktorých v rôznych dedinách a mestách najmä v okresoch Nové Zámky a Komárno poznajú a cez ktorých sa dostávajú k potrebným informáciám. „Bez toho by sme neboli takí úspešní,“ povedal zakladateľ občianskeho združenia Inšpirujme svet. Ľudia sa častokrát dostávajú do zložitých situácií, ale deti by nemali trpieť. Pomoc nie je samozrejmá, a preto uprednostňujeme rodiny s deťmi u ktorých vidíme, že sa snažia zo zlej situácie dostať všetkými silami. „Niekedy poviem aj nie,“ povedal Marcel Filaga. „Pomohli sme im napríklad pred týždňom a pomôžeme, povedzme, zase o mesiac.

Ideme ďalej, pomáhame ďalším,“ dodal. „Pomáhať je ťažké, aby to bolo v správnej miere,“ skonštatoval šuriansky aktivista. Pokiaľ je to však možné, s rodinami „klientov“ občianskeho združenia ostáva v kontakte, alebo sa aspoň občas informuje, ako sa im darí. Niekoľkokrát sa im podarilo zabezpečiť hlave rodiny zamestnanie. To je veľká pomoc, lebo tak získala stály príjem. Podľa Marcela Filagu ľudia často chcú pomáhať, ale nevedia, ako na to. Niekedy napríklad darujú oblečenie, ktoré by už svojim potomkom neobliekli. „Keď je dieťa zo slabšieho sociálneho prostredia, cíti sa zle keď vidí čo jeho rovesníci majú. A keď dostane také oblečenie, budú sa mu smiať ešte viac,“ upozornil. Ďalším problémom je, že chudobné rodiny často bývajú len v jednej izbe. Nemôžu im preto naraz doviezť veľa oblečenia – nemajú ho kam dať. Najvďačnejšou položkou na darovanie ľuďom v núdzi sú trvanlivé potraviny. „My jedlo vyhadzujeme a možno o päť kilometrov ďalej sú deti, ktoré nemajú čo jesť,“ povedal Marcel Filaga.

Preto najmä pred väčšími sviatkami robia veľké nákupy pre chudobné rodiny. Dobrým darom je tiež základná drogéria – saponáty, mydlá, šampóny. Ľudia, ktorí chcú pomáhať deťom im často nosia hračky. Podľa Marcela Filagu to má zmysel, ale len v malom počte a najmä pred Vianocami, aby si niečo našli pod stromčekom. Oveľa lepším darom sú však podľa neho bicykle či odrážadlá. „To si deti veľmi cenia. Rozdali sme už desiatky, možno viac ako sto kusov,“ povedal. Navyše, bicykel okrem zábavy pre deti prináša ľuďom v núdzi veľkú pomoc. Šurianski aktivisti jeden napríklad darovali mamičke, ktorá s deťmi býva v chatovej oblasti a bez dopravného prostriedku musela do obchodu kráčať 40 minút. Bicykel veľmi pomohol aj chlapcovi, ktorý každý deň dochádzal 45 minút peši do školy.

Rodičia, ktorým v núdzi pomohli, často nevedia svojim deťom poskytnúť základné životné potreby. „Sami sú z rodín, kde to nemali. Z veľkej väčšiny majú ten istý osud,“ povedal Marcel Filaga. Veľkým problémom je najmä finančná gramotnosť. „Nikdy nedarujeme peniaze. Radšej nakúpime, aj keď je to záťaž – treba ísť vo voľnom čase nakúpiť,“ prízvukoval Marcel Filaga. „Nikdy sme nedali a ani nedáme peniaze, lebo ľudia zo sociálne slabšieho prostredia často nemajú finančnú gramotnosť a nevedia, čo je správne,“ vysvetlil. Práve finančná gramotnosť je podľa neho oblasť, v ktorej by bolo treba s ľuďmi z nízkopríjmových skupín viac pracovať. Šurianski aktivisti preto začali spolupracovať s ďalšími neziskovými organizáciami, ktoré sa snažia o výchovu rodín v oblasti hospodárenia s peniazmi ale aj s právnou pomocou alebo inou legislatívou. Marcela Filagu pomoc deťom v núdzi podľa jeho slov nevyčerpáva, naopak. „Napĺňa ma to. Našiel som činnosť, ktorá ma robí šťastným,“ povedal.

„Vždy som mal všetko, čo som potreboval. Môj cieľ je poskytnúť to deťom, čo to šťastie nemali,“ vysvetlil svoju motiváciu. Je rád, že do pomoci sa zapájajú aj jeho žiaci. „Najviac ma teší, keď sa chcú podeliť o svoje veci, oblečenie, školské pomôcky, a pritom sami pochádzajú z prostredia, kde by sa zišla pomoc a preto som na mojich žiakov hrdý“ povedal. Snom Marcela Filagu a združenia Inšpirujme svet je inšpirovať ľudí.„Aby si všímali svoje okolie – keď aj nejakej babičke pomôžu s nákupom,“ povedal. „Čím viac nás je, tým viac pomoci sa dostane tam, kam sa má dostať,“ uzavrel. Veľmi pekne ďakujem všetkým ľuďom, ktorí nám pomáhajú, vašej redakcii za záujem o túto tému a čitateľom, ktorí venovali svoj čas tomuto príspevku.